Infotehnoloogia ja tehiskultuur

Infotehnoloogia on lisaks sellele, et pakub metafoore kultuuriliste nähtuste ümberdefineerimiseks, ka otseselt vajalik tehiskultuuride loomiseks.

Kultuur tekib sotsiaalsete protsesside käigus, ilmneb nendes. Kui mitte kogu kultuuri, siis vähemalt suurt osa sellest saab käsitleda infona. Infot on võimalik luua, töödelda, säilitada, levitada ja kasutada. Erinevatel aegadel on nendeks eesmärkideks kasutatud erinevaid vahendeid. Kaasajal on selleks peamiselt infotehnoloogia.

Tehiskultuuri võib kujutada ette imaginaarse ruumina, kus teavet luuakse, säilitatakse, vahendatakse ja esitatakse. Ühelt poolt luuakse fiktsionaalne keskkond ning seles keskkonans toimub osalistevaheline suhtlus. Sarnaselt aktuaalse kultuuriga seisneb ka tehiskultuur suuresti inimestevahelises suhtluses. Infotehnoloogia kasutamine aitab seda suhtlust paremini korraldada.

Tehiskultuur ei ole tarkvaralahendus vaid on rohkem tehnoloogia kasutamise uus lähenemine või metoodika. Eriti olulisel kohal on sotsiaalne tarkvara. Sotsiaalne tarkvara on veebipõhine tarkvara, mis võimaldab inimestevahelist e-suhtlust, mille käigus jagatakse erinevat infot või luuakse seda üheskoos. Juba sellest definitsioonist on aimata, et tegemist on ju samade protsessidega mis toimuvad tehiskultuurigi korral. Sotsiaalne tarkvara aitab luua jagatud maailmu ning neis infot vahetada.

Kultuuri kirjelduse (Eco sõnutsi kultuuri entsüklopeedia) loomiseks on sobivad abivahendid näiteks wikid,mis võimaldavad sisu kergesti organiseerida ja ühiselt toimetada. Tehiskultuuris toimuvate sündmuste vahendamiseks on samuti olemas terve rida tarkavaravahendid – blogid, video- ja fotofailide jagamise keskkonnad (YouTube, Flickr), slaidide jagamiseks Slideshare jms. Tehiskultuuri juures kasutatakse sotsiaalset tarkvara siduva meediana.

Tehiskultuuride loomise mängib infotehnoloogia kahtlemat olulist osa, kuigi põhimõtteliselt saab luua tehiskultuuri ka ilma selleta. Ka eles osas sarnaneb tehiskultuur aktuaalse kultuuriga – uskuge või mitte aga kunagi toimis ka see ilma infotehnoloogiata!

Kurmo Konsa

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: